Yaşlı Sağlığında Temel Konular ve Güncel Yaklaşımlar

” Datça’da Hayat Boyu Güçlü Kadınlar Sağlıklı Yaşlılar Projesi ” kapsamında ‘Yaşlı Sağlığında Temel Konular ve Güncel Yaklaşımlar-1 Paneli’ 13-Şubat-2017 günü Datça Yeşim Teras Restaurantta gerçekleştirildi, panele ilgi büyüktü.

panel datça'da yaşlı sağlığı

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça İl Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın, Datça’da Hayat Boyu Güçlü Kadınlar Sağlıklı Yaşlılar Projesi Koordinatörleri M. Özgür Mutlu ve Datça Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Özlem Caner, eğitimciler Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanları Zeynep Acar, Mehtap Çullu, kurs faaliyetleri süresince 25 – 64 yaş aralığındaki ‘yaşlı Refaatçiliği Eğitimi alan 40 kadın kursiyer, Muğla ve Marmaris’ten gelen katılımcılar ve paneli gerçekleştirecek olan Doç. Dr. Mutlu Vural, Uzm. Dr. Zeynep Tüfekçioğlu ve Doç. Dr. Müesser Özcan bizleri paylaşımları ile bizleri aydınlattılar.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar panelin açılışında kısa bir konuşma yaptı: Gürsel UÇAR: ” Datça’da Hayat Boyu Güçlü Kadınlar Sağlıklı Yaşlılar projesi kapsamında Yaşlı Sağlığında Temel Konula -1 Panelinin Datça’da yaşayan yaşlılarımızın daha da sağlıklı olması inancıyla, böyle bir projeyi gerçekleşmesine bütün arkadaşlarımla birlikte, kalben destek vermeye çalışıyoruz. Önce Datça’da böyle bir projede gönülden destek olmak isteyen güçlü kadınlara teşekkür ediyorum. Bu kadar değerli bilim adamlarıyla yaşlıların ileride daha sağlıklı, daha mutlu yaşayacağı yaşlı sağlığında temel konuları içeren paneli gerçekleştireceğiz. Bütün bu bilgiler siz güçlü kadınlar var olduğu için gelişti “dedi. Projenin koordinatörlerine, katlımcılara, akademisyenlere, projenin ortaklarına ve Datça’lı güçlü kadınlara teşekkür etti.

Datça Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın kısa bir konuşma yaptı. Fedai Akın konuşmasında : ” Yüksek Okul Müdürünü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyelerini, katılımcıları selamladı. Farkındalık yaratmak için bir iki konuya parmak bastı. Datçamız emin ellerde. Hangi konularda emin eller de, bilimsel projelerin hayata geçirilmesi konusunda emin ellerde, sosyal farkındalık yaratan projelerin hayata geçirilmesi konusunda emin ellerde, Datça’da yerelde en iyi hizmetin verilmesi için arayış içinde olan ve sizlerle işbirliği içinde olan bir süreci yaşatmak için emin ellerde. Datça’da Güçlü Kadınlar ve Sağlıklı Yaşlılar Projesi bugünlere geldi. Datça’nın nüfusu 21.000 oldu. Datçaya yaşlıların daha çok dinlenmek için, hayatlarını geçirmek için tercih ettikleri merkezlerden birisi. Siz değerli yaşlılarımıza daha iyi hizmet verebilmek için, onlara daha mutlu ve huzurlu bir hayat içinde tutmak için bir Avrupa Birliği Projesi olan Datça’da Güçlü Kadınlar Sağlıklı Yaşlılar Projesi hayata geçirildi “dedi.

Panelin akışını sunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanı Zeynep Acar, panelistlerin kısa özgeçmişlerini okudu. Yaşlı Sağlığında Temel Konular ve Güncel Yaklaşımlar -1- Panelinin ilk sunumunu Doç. Dr. Mutlu Vural (Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi), Yaşlılarda Acil Tıbbi Durumlar ve İlkyardım konusunda  yaptı. Türkiye de kalp damar hastalığından korunma ve ani kalp durmalarında sağ kalma konusunda kamuoyunda farkındalığı arttırmak amacıyla geliştirdiği Kalp Projesi’ni anlattı. Bu proje ile ülke çapında farkındalığın yaygınlaşmasına katkı sağlayacak Hayatta Kal Derneği kurucusu olan Doç. Dr. Mutlu Vural kalp sağlığına odaklı kamu yararına yönelik projeler yürütüyor. Bu alanda geliştirdiği ve telifini aldığı Ayaklı Cankurtaran Mobil Sağlık Projesi ile kurumlarda sosyal sorumluluk kapsamlı projeler geliştirmekte.
İlk yardım ihtiyacı bulunan durumlarda kalp krizi geçirenlere kısa sürede nasıl müdahale edilebilir konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
Uzm. Dr. Zeynep TüfekçioĞlu (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Davranış Nörolojisi Birimi) Her Unutkanlık Alzheimer midir? Konulu sunumunu yaptı. Temel ilgi alanı olan Parkinson Hastalığı ve diğer hareket bozuklukları ile Alzheimer Hastalığı ve diğer demanslar olmak üzere nörodejeneratif hastalıklar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Hasta yakınlarının Alzheimer hastalarına nasıl yaklaşması gerektiğini anlattı. Türkiye Alzheimer Derneğinde denetleyici üye olan , Alzheimer dostu toplumlar oluşturulması amacıyla başlatılan ‘Mavi Dalga Sosyal Sorumluluk Projesi’n de’ yer alan Uzm. Dr. Zeynep Tüfekçioğlu bu konularda birçok kitap yazmış, yerli-yabancı dergilerde bilimsel makaleleri, ulusal ve uluslar arası kongrelerde sunumları ve bilimsel kitap çevirileri bulunmaktadır.

İki bölümden oluşan panel öğlen verilen yemek arasından sonra devam etti.
Son konuşmacı Doç. Dr. Müesser Özcan (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı) Yaşlı Hastanın Bakımında Etik Konular ve Yaklaşımlar konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Çocuklarımızı ve yaşlılarımızı çok koruduğumuzu ve onlara söz hakkı vermediğimizi anlattı. Yaşlı hastalara etik yaklaşımları anlattı. Yaşlı hastalara nasıl yaklaşımlar gösterilmeli, özerk alanları nasıl korunmalı, birinci derece yakınların davranışları nasıl olmalı konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Sevgi, saygı, ilgi ve merhamet duygusunun zahmetli bir iş olan yaşlı hasta bakımındaki önemini vurguladı.
Panel bitiminde Datça Belediye Başkanı Gürsel UÇAR , paneli sunan panelistlere çiçek takdim etti.

Haber ve Fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir