Hızırşah Hacetevi Tepesi Projesi Sonlandı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Küçük Destek Programı tarafından finanse edilen ve Datça Çevre Derneği, Datça Yerel Tarih derneği ve Hızırşah Muhtarlığının 1 yıl süren çabaları sonunda  Hacetevi Tepesi Projesi tamamlandı. Bu mutlu olay Hızırşah Köyünde yapılan Keşkek etkinliği ile kutlandı,  bundan sonrasında hepimize görevler düşerken burasının  yaşatılması, alanın korunması ilk başta Hızırşahlılara düşüyor.

hızırşah köyü etkinliği

10 Ocak Cuma Günü saat 13.00 de Hızırşah Köyüne gittim, benim gibi birçok kişi oradaydı. Hızırşahlı olarak genelde kadınlar vardı, birçok etkinlikte olduğu gibi kadınlar en öndeler.

hacetevi-tepesi-etkinligi-2

Hazırlıklar tamamlanırken gelenler çoğaldı, bu arada bizler de arkadaşlarımızı, tanıdıklarımızı bu etkinlik sayesinde görme ve sohbet etme fırsatı yakaladık. Bu gibi etkinliklerin en güzel tarafı bu, artık birçok kişiyi eskisi gibi görme fırsatımız olmuyor.

hacetevi-tepesi-etkinligi-3

Hızırşah Muhtarı Mehmet Çengel yaptığı konuşmada; Herkese hoşgeldiniz diyerek projede emeği geçenlere teşekkür etti. Neler Yaptınız diye sorarsanız; Yürüyüş yolları, sergi alanları, bilgi panoları, yönlendirme panoları ve adaçayı, kekik dikimi yapıldı diyen Mehmet Çengel projenin amaçlarını da şöyle sıraladı; Eko turizmi, doğa yürüyüşlerini, Datça kültürünü canlandırmak diye özetledi. Daha sonra söz alan Datça Çevre ve Turizm Derneğinden Melda Omay projede ismini sayamayacağı, derneğe üye ve üye olmayan çok sayıda kişinin emeği olduğunu belirterek onlara teşekkür etti. Melda Omay bu Proje Hızırşah Köyüne hayırlı olsun ve faydalı olsun , proje sona erdiği için sizlere, Hızırşahlılara emanet ediyorum diyerek sözlerini bitirdi. Son olarak Datça Yerel Tarih derneği adına söz alan Çiğdem Erkan bu projeye büyük katkıları olan Fulya Bayık’ın rahatsızlığı nedeniyle bugün burada olmadığını, kendisine teşekkür ediyoruz dedi. Çiğdem Erkan ortak kültürümüzün parçası bu değerlere hepimizin sahip çıkması gerektiğini belirterek, katkısı olanlara teşekkür etti.

hacetevi-tepesi-etkinligi-4

Gazeteci arkadaşlar Hızırşah Köyü Muhtarı Mehmet Çengel’in fotoğrafını çekrken bir kare de ben çektim. Muhtar oldukça mutluydu.

hacetevi-tepesi-etkinligi-5

Ve hepimizin dört gözle beklediği keşkek dağtılmasına başlanıldı, Hızırşahlı kadınlar kaplara keşkek doldururlarken diğer tarafta ayranlar  hazırlanıyordu. Keşkek ülkemizde birçok yörede bazı farklılıklar gösteriyor, ben daha önce keşkek yiyen birisi değildim ama Datça’da keşkek oldu mu yemeden gitmiyorum, çok hafif ve sade yapıyorlar, genelde içine et katmazlar. Benim gibi birçok kişi burada keşkeği çok sevdi.

hacetevi-tepesi-etkinligi-6

Bu güzel görüntüleri fotoğraflamak benim için mutlu anlar,  samimi olarak söylüyorum kadınlarımız erkeklere göre daha yeniliğe açıklar ve öncüler. Hızırşah köyündeki ipek dokuma atölyesi de bayanların  gayreti ile sürüyor ve birçok kişi bu köye bu atölye nedeniyle ziyarete geliyorlar, bundan sonra Hacetevi Tepesini de görmeye gelecekler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Gökmen Argun dedi ki:

    Yapılanlar ve şahane güzel yüzlü fotoğraflara bir kelime etmeden geçmek istemedim. Yaşayın varolun, bu topraklardaki her türden şifa sizinle olsun.
    Sevgiyle, g

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir