Datça’da Şubat’ta Yüzmek

Datça’nın adını duyuran etkinliklerden biri de ” Kış Yüzme Maratonu ” dur. Ülkemizin birçok yerinde soğuk kış günleri yaşanırken Datça’da kulaçlar pırıl pırıl suları yararak yol alırlar. 15 şubat’ta 8. si yapılacak olan Datça Açık Deniz Kış Maratonuna az bir zaman kala hazırlıklar son hızla sürüyor. İlk kez 2007 yılında Datçalı  Yüzücü,  Mimar Necati sağır’ın öncülüğünde Datça Belediyesi tarafından organize edilen Kış Yüzme yarışı 2012 yılından itibaren Datça Belediyesi Öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve kişilerin oluşturduğu organizasyon komitesi tarafından sürdürülüyor. Bu sivil kuruluşların ve kişilerin katılımı yarışlara kan kazandırdı, katılım çok arttı, 2014 yılı başvurusu olarak şimdiden sayı 200 ün üzerine çıkmış durumda. Gönülü olarak bu çalışmalara katılan arkadaşlar canla başla çalışmaktalar. Bugün basınla bir toplantı yaptılar,  etkinliği daha iyi bir şekilde ulusal ve uluslararası alanda nasıl duyurabiliriz sorusu soruldu, sadece Datça’ya özgü olan bu etkinlik vasıtasıyla Datça’yı daha iyi bir şekilde tanıtmak. Toplantıdan sonra Maratona Datça’dan katılacak arkadaşların Kargı koyunda antremanı vardı, gelin bu güneşli Şubat gününde Kargı koyuna gidelim ve berrak sularda kulaç atışlarını görelim.

şubat ayında datça kargı koyu

Datça’da güzel bir gün, benim sağlıklı Datça havası dediklerimden, kuzeyden hafif bir rüzgar ve güneş var. Kargı koyunda güneşlenenler, balık tutanlar, cafelerde oturanlar vardı.

subatta-yuzmek-4

Yeşim barın önünde balık tutanlar, ördekler oltaları rahat bırakmıyor.

subatta-yuzmek-5

Suda ilerleyen birisi, maratona katılacak yüzücülerden olsa gerek, başında beresi var.

subatta-yuzmek-6

Ördekler berrak sularda keyifle yüzüyorlardı.

subatta-yuzmek-7

Datçamızda deniz suyu böyle, tuzlu olmasa içilir.

şubat'ta datça  kargı plajı

Birçoğu ilk günden bu yana maratona katılan arkadaşlar hazırlıklarını yapıyorlar, onların sayesinde kış yüzme maratonu bu günlere geldi. Bırakmış olsalardı az bir kişiyle başlayan bu etkinlik son bulmuş olurdu. Bu yıl da tanınmış simalar etkinlikte yer alacaklar, Ulusal basının ilgi duyması sağlanacak.

kışın denizde yüzenler

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir