Datça Kısa Film Festivali Final Gecesi

13 gündür çeşitli etkinliklerini izlediğim Uluslararası Datça Kısa Film Festivali çekilen filmlerin gösterimi ile sona erdi. 13 gün boyunca Get Your Own Picture ( kafandakini çek ) sloganıyla Datça’nın değişik mekanlarında Türk ve Alman gençlerinin birlikte çalışmasıyla ortaya çıkan kısa filmler havanın yağışlı olması nedeniyle Ecevit kültür Merkezinde izleyicilere gösterildi.

Usta yönetmenler eşliğinde film atölyelerinde yeni bilgiler öğrenen gençler bu bilgilerini hayata geçirme fırsatı buldular. 27 Nisan gecesinde çekimi yapılan 18 film projesini izleme imkanı bulduk.

kisa-film-final-gecesi-7

Yönetmen Akın Güngör’ün kısa film çalışmasını izledik, film sonunda Akın Güngör soruları cevapladı, bu uygulama zamanı biraz etkiledi diğer usta yönetmenlerden seyredeceğimiz filmler sonraya bırakıldı. Gecede zamanın kullanılması açısından biraz tecrübesiz davranıldığını düşünüyorum. Daha sonra gençlerin çalışması filmlerin gösterimi uzun bir zaman alınca Festivale gelen usta yönetmenleri göremedik.

kisa-film-final-gecesi-1

Genç bir yönetmen arkadaşın kısa filmini izledik. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-Tv bölümü öğrencileri Onuray Topaklı, Harun Baysan, Azad Taşkesen etkinliğe çekimleriyle ve kısa film çalışmaları ile katkıda bulundular. Konuşmaları Esra Kürüz ingilizce ve Almancaya çevirdi.

datça kısa film final gecesi

5 Dakikalık  bir süre tanınan kısa filmlerin izlenmesinin ardından çekimde emeği geçen teknik ekip ve oyuncular sahneye gelerek duygu ve düşüncelerini belirttiler.

kısa film gecesinde yönetmenler

Kısa filmlerin oluşumunda rolü olan arkadaşlar sahneye geldiklerinde oldukça mutlu ve heyacanlı idiler. Pek çoğu film gösteriminin ardından ülkelerine dönmek üzere yola çıktılar. Türk ve yabancı gençlerin güzel arkadaşlıklar oluşturduklarını gördük. Hepsinin söylediği böyle özel bir yerde yaşadığımız için şanslı insanlar olduğumuzdu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir