7.Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu

7.Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu büyük bir katılımla gerçekleşti. 139 sporcunun katıldığı etkinliğe daha önce 250 yüzücünün başvurduğunu söylemiştim. Dün Datça’da fırtınalı, yağmurlu bir hava vardı, katılmayan arkadaşların hava durumundan etkilendiklerini sanıyorum. Geçen yıllara baktığımızda bu yıl 139 sporcu büyük bir katılım, artık çok daha  büyük katılımlara hazır olmak gerekecek, konuştuğum sporcu ve konuklardan aldığım izlenim bu. 15-20 sporcuyla başlanan, geçen yıl 38 sporcuyla bir atılım yapan etkinlik bu yıl büyük bir izleyici topluluğu tarafından heyacanla izlendi.

2013-kis-yuzme-maratonu-2

Sabah saat 11.30 da Kumluk plajına gittiğimde Tuna Restaurant önünde büyük bir kalabalık vardı.

2013-kis-yuzme-maratonu-1

İçeride uzun bir kuyruk vardı, sporcu arkadaşlar kayıtlarını yaptırıyorlardı.

2013-kis-yuzme-maratonu-3

Datça belediyesi, Datça Kaymakamlığı, Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesinin öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve kişilerin oluşturduğu bir organizasyon komitesi tarafından yaşama geçirilen etkinlikte coşkulu, dostça, barış dolu, sportmence sahneler yaşandı. Yarışma öncesi konuşmalar yapıldı. Konuşmacılardan Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan konuşmasında :Yarışmanın amacının uluslararası sportif faaliyetlerle dostluk ve sportif ruhun yaşatılması olduğunu söyledi. Bu arada Datça’nın da tanıtımının yapılarak etkinliğin Datça halkına katkı sağladığı gibi Türk turizmine de katkı sağlayacağını belirtti .

Datça Kaymakamı Hamdi Üncü konuşmasında: Bu etkinliğin sadece yarışmak, ödüller kazanmak değil sporun ruhuna özgü, kardeşliği, dostluğu pekiştirmek olduğunu belirterek  ; “Yurdumuzun büyük bir kısmı kış şartları içindeyken biz burada baharı, yazı yaşıyoruz. Bu etkinlikle Datçamızın bu özelliklerini de tanıtmak istiyoruz. Bu etkinliği önemsememizin bir diğer nedeni; Devletin, Yerel yönetimin, sivil toplum kuruluşlarının birlikte gerçekleştirdiği bir etkinlik olmasıdır.”dedi ve destek verenlere, katılımcılara teşekkür etti.

Komşu ada Simi belediye Başkanı Lefteridis Popodaukalos ; “İkinci evimde olmaktan mutluyum, hepimiz kardeşiz başka bir söze gerek yok. Datça ve Simi’nin tekrar bir organizasyonda beraber olması çok güzel bir olay, herşey için teşekkür tekrar burada olmaktan mutluyum” dedi.

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi;”Geleceğimiz denizlerde, deniz dostlukları getiriyor, bunun devam etmesini istiyoruz. Spor dostluk ve barıştır” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu yılın Onur Konuğu Milli Yüzücümüz  Ersin Aydın, uluslararası ve ülkemizde bir çok yarışa katılmış, rekorlar kırmış bir sporcumuz. Datça Kış yüzme Maratonuna Katılımı görünce şaşırdığını , böyle bir katılım ve böyle bir organizasyon beklemediğini söyledi. Geçmişte spor yapmış biri olarak gurur duydum diyerek sözlerini tamamladı.

2013-kis-yuzme-maratonu-4

Bu sene benim için de farklı bir çalışma oldu, Fotoğrafçı Deniz Ünlüsü arkadaşım ile yüzücüleri Fener adasına kadar izledik, burada gördüğünüz ısınma hareketleri yapılırken biz de bize ayrılan tekneye binmek üzere yola çıktık. Bu nedenle karada yüzücülerin toplu fotoğrafını çekemedim, ayrıca yüzücülerin bir çoğunun karaya çıkşını da görüntüleyemedim.

2013-kis-yuzme-maratonu-6

Tekneye doğru giderken yüzücüler ve onları izleyen kalabalık görülüyor. Bu etkinliklerde fotoğraf çekmek de  zor, görüldüğü gibi yüzücülerin etrafında büyük bir kalabalık oluyor, herkes fotoğraf çekmek istiyor.

2013-kis-yuzme-maratonu-5

Bu yıl katılım yüksek olunca organizasyon komitesi çok sayıda tekneyi yarışlarda görevlendirdi. Nereye baksanız bir şölen havası hakimdi. Hava inanılmaz güzeldi, bir akşam öncesi fırtına ve kuvvetli yağmurlardan sonra yaz gibi bir hava, işte Datça böyle bir yer .

2013-kis-yuzme-maratonu-7

Start verildiğinde büyük bir kalabalığın koşar adımlarla suya girmesi çok hoştu, maalesef teknemizin biraz geç hareket etmesi nedeniyle yakından çekim yapamadık.

2013-kis-yuzme-maratonu-8

Yüzücülerin hareketi ile bir çok teknenin onlara eşlik etmesi denizde güzel görüntüler oluşturdu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. mehmet öztürk dedi ki:

    Bakarken ben üşüdüm be yahu… Tüm yunusları tebrik ediyorum…:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir